Najčastejšie chyby žien pri cvičení

Strach z veľkých činiek (záťaží)

Ženy sa často boja cvičiť s veľkou váhou, pretože si myslia, že im hneď narastú obrovské svaly a začnú sa podobať na mužov. Nemusíte sa toho báť! Nič také sa totižto nemôže stať, pretože príroda to zariadila tak, že veľkú muskulatúru môžu mať iba muži, vďaka oveľa vyššej hladine testosterónu (mužský pohlavný hormón). Ak teda nezačnete užívať anabolické steroidy, veľkých svalov sa obávať nemusíte. Veľké váhy vám iba pomôžu viac zaťažiť svaly a zabezpečiť ich spevnenie. Pozor, s váhou to nikdy nepreháňajte na úkor techniky! Váhu si treba voliť tak, aby ste urobili 10 až 12 opakovaní, ale so stopercentnou technikou.

Tréning brucha, tréning brucha, tréning brucha…

„Ak urobím 1 000 brušákov každý deň, budem mať kocky na bruchu.“ Bohužiaľ, musím vás sklamať. Takto to nefunguje. Brušné svaly potrebujú ťažký tréning (3 až 4 série po 12 až 15 opakovaní aj so záťažou) a, samozrejme, aj oddych. Svaly totižto rastú, keď oddychujú. Ďalšou dôležitou vecou je, že nech sa budete v posilňovni trápiť akokoľvek, ale nebudete dodržiavať vyváženú stravu, výsledkov sa nedočkáte. Strava totiž tvorí 80 % úspechu a tréning 20 %.

Hodiny strávene vykonávaním aeróbneho cvičenia

Aeróbny tréning má svoje pozitíva, ale určite by som ho zaraďoval až po silovom tréningu v dĺžke 20 minút. Jeho nevýhodou je, že síce sa pri ňom dokáže spaľovať tuk, čo pri anaeróbnom (silovom/kondičnom) nie, ale toto spaľovanie nastáva až približne 10 – 12 minút od začatia tréningu a končí sa hneď po tom, ako prestanete cvičiť. Zato pri anaeróbnom tréningu sa tuk nespaľuje, spaľuje sa 24 – 36 hodín po tréningu. Preto si treba veľmi dobre rozmyslieť, čo je výhodnejšie.

Zameriavanie sa iba na spodnú časť tela

Ďalšou chybou je, že ženy chcú mať okrem brucha veľmi pekné nohy a zadok, a preto týmto partiám hneď po bruchu venujú zvyšné tréningy, a na hornú časť tela celkom zabúdajú. Treba si uvedomiť, že ak aj budete mať pekne vypracované nohy, ale horná časť tela bude zaostávať, celkový efekt určite nebude pozitívny. Ďalšou nevýhodou menšieho podielu svalov (teda ak sú iba na nohách) je nízky bazálny metabolizmus, a teda zníženie spotreby kalórii, napríklad aj z tukov, počas spánku alebo počas dňa. Rozdeľte si teda tréning tak, aby ste za týždeň precvičili všetky svalové partie, čím dosiahnete najlepši výsledky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *